- 4 października 2017
- Posted by: Lokaty.pl
- Category: Poradniki
Spójrz na swojego smartfona (bo pewnie taki telefon masz). Owszem, jest ładny, funkcjonalny i w ogóle to super sprzęt. Szkoda, że jego używanie tak słono Cię kosztuje. Znalazłem badania, z których wynika, że 95% dorosłych Polaków opłaca co miesiąc jakiś rachunek telefoniczny ? nawet za wodę płaci mniej z nas! Średnia wysokość takiego rachunku to aż 98 złotych. Absurdalnie dużo. Jeśli Twoje rachunki telefonicznie bywają równie wysokie, to świetnie się złożyło, że trafiłeś na ten artykuł. Mam dla Ciebie aż 9 sposobów na obniżenie rachunków za telefon oraz przygotowałem krótką analizę na temat telefonii VoIP.
- Zrezygnuj z telefonu stacjonarnego ? jeśli oczywiście nadal go posiadasz. Nie rozumiem, po co, ale ok, może to przyzwyczajenie. W każdym razie jak najszybciej wypowiedz umowę, bo utrzymanie telefonu stacjonarnego w XXI wieku jest kompletnie bez sensu.
- Zapomnij o wierności operatorowi ? operatorzy telefonii komórkowych co chwilę prześcigają się w promocjach i warto te ruchy śledzić. Dzięki obowiązującym już od lat przepisom przeniesienie numeru do innego operatora jest banalnie proste. Jeśli więc Twój obecny operator nie ma dla Ciebie żadnej dobrej propozycji (a zwykle tak jest w przypadku stałych klientów ? ceni się tylko tych nowych), to bez żadnych skrupułów przenieś się do innego.
- Mądrze wybierz pakiet ? obecnie hitem są oferty opierają się na bardzo bogatych pakietach internetowych. Świetna sprawa, o ile faktycznie intensywnie korzystasz z sieci w swoim telefonie. Pamiętaj jednak, że tani Internet mobilny to z reguły dość drogie połączenia telefoniczne i odwrotnie. Dlatego przed wybraniem optymalnego dla siebie pakietu rzetelnie oceń swoje potrzeby, aby nie przepłacić za coś, czego tak naprawdę nie wykorzystasz.
- Pogrupuj telefony członków rodziny w jednej sieci ? ma to coraz mniejsze znaczenie, ale nadal posiadanie kilku telefonów w jednej sieci może się opłacać. Jeśli przeniesiesz do jednego operatora numer swój, żony/dziewczyny, dziecka, rodziców etc., to możesz liczyć na solidny rabat. Rozmowy i SMS-y w ramach jednej sieci są też zazwyczaj zupełnie darmowe.
- Może telefon na kartę? – karty prepaidowe mają swoich twardych zwolenników i nic dziwnego. Taka forma dzwonienia daje dużą niezależność, a brak comiesięcznych rachunków na pewno cieszy. Oferty na kartę praktycznie nie różnią się cenowo od tych w abonamencie. Różnica polega na tym, że posiadacz telefonu z prepaidem ma poczucie, że w 100% kontroluje swoje wydatki. Jeśli nie dzwonisz dużo, to w sumie po co Ci abonament, który opłacasz bez względu na to, czy wykorzystujesz przyznany pakiet?
- Skype to zawsze dobry pomysł ? Skype ma setki milionów użytkowników na całym świecie i nie ma się czemu dziwić. Darmowe rozmowy (w tym wideorozmowy) to świetna alternatywa dla tradycyjnej telefonii komórkowej, a tym bardziej stacjonarnej. Ograniczenie to konieczność posiadania stabilnego połączenia internetowego i oczywiście komputera lub urządzenia mobilnego. Skype bardzo przydaje się do rozmów zagranicznych ? przez pierwszy miesiąc abonament jest darmowy, później opłaty nadal są znacznie niższe od tych pobieranych przez operatorów komórkowych.
- Nie masz pakietu internetowego? Wyłącz automatyczne pobieranie danych komórkowych ? Twój smartfon może mieć tę funkcję domyślnie włączoną, co oznacza, że gdy tylko pojawi się aktualizacja dla jakiejś aplikacji, to zostanie ona pobrana z sieci przy pomocy bardzo drogiego połączenia komórkowego. Uważaj na to.
- Karty zdrapki ? nie ma się z czego śmiać. To bardzo dobry sposób na tanie dzwonienie za granicę. Wszelkie Telegrosiki czy Telepiny mają różne nominały i umożliwiają odbycie rozmowy zagranicznej za dużo niższą cenę niż ma to miejsce w przypadku zwykłego telefonu komórkowego czy stacjonarnego. Kupujesz kartę, dzwonisz pod podany numer, wpisujesz kod spod zdrapki i numer telefonu, z którym chcesz się połączyć. Stawki są różne, z reguły nie przekraczają 35 groszy za minutę połączenia.
- Numery dostępowe ? opcja dla dzwoniących za granicę na numery stacjonarne. Numer dostępowy zaczyna się od cyfr 0 708 1. Następnie wpisujesz kod dla danego miasta za granicą, numer kierunkowy kraju i numer telefonu, pod który chcesz zadzwonić. Minuta rozmowy kosztuje 35 groszy.
Może VoIP?
Telefonia internetowa do niedawna była zwykłą ciekawostką, ale powoli staje się realną alternatywą dla komórek, a tym bardziej telefonów stacjonarnych. Na czym to polega? Potrzebny jest Ci komputer i dostęp do sieci ? to oczywiście już masz. Do tego potrzebny jest zestaw słuchawkowo-mikrofonowy (wystarczy tani z marketu, taki do gier) i jeszcze specjalny program ? może być wspomniany przeze mnie Skype lub np. EasyCall.
Dzwoniąc z komputera na komputer nic za to nie płacisz ? możesz rozmawiać do woli, dlatego to znakomite rozwiązanie dla osób, które np. mają bliskich za granicą. Przy pomocy VoIP można jednak także zadzwonić na telefon stacjonarny czy komórkowy. Najtaniej będzie w Unii ? minuta rozmowy ze stacjonarnym kosztuje około 10 groszy, ale połączenia komórkowe są już niestety znacznie droższe ? musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 80 groszy.
VoIP to zatem przyszłość, szczególnie w dobie tak dynamicznego rozwoju urządzeń mobilnych, które wkrótce będzie mieć każdy. Póki co skup się jednak na moich 9 sposobach na obniżenie rachunków telefonicznych, a bardzo szybko odczujesz, że oszczędzasz. W wolnej chwili zajrzyj też do moich innych poradników ? podpowiadam m.in., jak oszczędzać podczas robienia zakupów.