Lokata negocjowana ? Ty też masz szansę uzyskać lepsze warunki
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym jest lokata negocjowana.
2. Czy zawsze można negocjować oprocentowanie i długość lokaty?
3. Kto ma szansę uzyskać najlepsze warunki?
Wyobraź sobie, że masz 50.000 złotych i nie bardzo wiesz, co z nimi zrobić. Rozsądnie byłoby te pieniądze gdzieś zdeponować. Sprawdzasz jednak oferty banków i dochodzisz do wniosku, że oprocentowanie lokat jest za niskie, więc rezygnujesz. Niepotrzebnie. Powinna Cię zainteresować lokata negocjowana.
Na czym to właściwie polega?
Nie ma tutaj żadnej wielkiej filozofii. Lokata negocjowana to po prostu rodzaj depozytu, którego warunki klient może negocjować bezpośrednio z bankiem. Różne banki dopuszczają różne formy negocjacji: w niektórych możliwe są one przez telefon lub Internet, w innych wyłącznie osobiście z doradcą inwestycyjnym w oddziale.
Negocjacje zawsze dotyczą dwóch elementów lokaty:
- długości jej trwania ? od 1 dnia zwykle do roku
- wysokości oprocentowania
Praktycznie każdy bank ma własny margines, w ramach którego może obracać się w negocjacjach z klientem. Oczywiście w granicach rozsądku. Warto jednak pamiętać o tym, że bank także ma spory interes w tym, abyśmy przekazali mu swoje pieniądze i naprawdę prawie nic nie stoi na przeszkodzie, aby to z zimną krwią wykorzystać.
Jedyną przeszkodą są wewnętrzne regulacje banków. Niektóre z nich dopuszczają bowiem negocjacje warunków tylko od pewnego minimalnego poziomu wpłaty, np. 20.000 czy 50.000 złotych.
Lokata negocjowana ? nie tylko dla krezusów
Minimalna kwota kapitału, od jakiej bank rozpoczyna negocjacje z klientem często okazuje się być tylko teoretyczna. Nawet jeśli dysponujesz mniejszą kwotą, zawsze podejmij próbę wywalczenia dla siebie lepszych warunków lokaty. Nie masz nic do stracenia, a wiele do zyskania. Okazuje się bowiem, że banki nawet bez szczególnie żmudnych negocjacji, szybko zgadzają się na delikatne podniesienie oprocentowania lub wydłużenie okresu obowiązywania lokaty, jeśli tylko klient o to zapyta.
Przy bardzo niskim kapitale warto mieć asa w rękawie i wybrać taki bank, w którym chcesz jeszcze założyć konto. Wówczas stajesz się dla banku naprawdę atrakcyjnym klientem i masz znacznie większe pole do negocjowania warunków lokaty. Czasami działa też stara, dobra groźba, czyli ?pójdę do konkurencji?.
Jeśli jednak bank nie będzie chciał zgodzić się na podwyższenie Ci oprocentowania lub wydłużenie okresu zdeponowania pieniędzy, wówczas spróbuj przynajmniej wywalczyć bardziej korzystną dla Ciebie metodę kapitalizowania odsetek. Dlaczego lepsza jest kapitalizacja dzienna niż roczna? O tym przeczytasz w TYM artykule.
Warto wiedzieć…
Czasami banki same wychodzą z propozycją negocjowania wysokości oprocentowania lokaty, oferując podniesienie go np. o 1% pod warunkiem, że klient zgodzi się zawrzeć umowę na 12 miesięcy lub więcej. Dla banku jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bo zyskuje dostęp do kapitału na dłuższy czas za niewielką w gruncie rzeczy cenę.
Podsumowując: warto negocjować warunki zawarcia lokaty, bez względu na to, jaką kwotę chcemy zdeponować. Negocjacje stają się wręcz obowiązkiem w przypadku posiadania sporego kapitału ? łakomego kąska dla każdego banku.