#14 liczba tygodnia: 6

Chcielibyście pracować tylko 6 godzin dziennie? Być może za jakiś czas Wasze marzenie się spełni. Model wydłużania czasu pracy w celu zwiększenia wydajności się nie sprawdza, o czym najlepiej wiedzą polscy przedsiębiorcy – Polska zajmuje pod tym względem 36 miejsce na 41 badanych krajów. Dlatego w niektórych państwach testuje się już skrócenie dnia pracy do zaledwie 6 godzin.

Najgłośniejszy eksperyment trwa właśnie w szwedzkim Goeteborgu. 68 pielęgniarek zatrudnionych w miejscowym domu opieki przez 18 miesięcy będzie pracować tylko 6 godzin dziennie. Ich wydajność oraz samopoczucie są porównywane do grupy pielęgniarek, które pozostały przy normalnym wymiarze czasu pracy. Efekty? Zaskakująco dobre.

Na półmetku testu aż 77% pracujących krócej pielęgniarek cieszy się dobrym zdrowiem (w „normalnej” grupie jest to tylko 49%). Ważniejsze jest jednak to, że skrócenie dnia pracy wpłynęło na wydajność pielęgniarek, które wykonują aż o 80% czynności więcej.

Skrócenie dnia pracy od lat testują kraje Europy Zachodniej, ale przede wszystkim Skandynawia – takie próby są podejmowane m.in. w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii. Eksperci podkreślają bowiem, że na wydajność pracownika wpływ ma nie to, ile godzin spędza w pracy, ale jak innowacyjne narzędzia ma do dyspozycji i jak długo może się w pełni skupić na zadaniu.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Wyślij swoją ofertę na kontakt@lokaty.pl
Send this to a friend