Podatek od zysków z lokaty ? poznaj jego wysokość
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czy każdy musi opłacić podatek od zysków z lokaty.
2. Jaka jest wysokość podatku.
3. Kto rozlicza podatek z fiskusem.
Wiele osób, które założyły lokatę w banku na obiecany procent, po otrzymaniu zwrotu kapitału wraz z odsetkami jest zdziwionych, że zysk nie okazał się tak duży, jak sądzili. Dlaczego? Po prostu zapomnieli o tym, że w Polsce obowiązuje podatek od zysków z lokaty i od wszelkich innych zysków kapitałowych. Jest on niestety stosunkowo wysoki.
Podatek od zysków z lokaty ? nie zapomnij o nim
Podatek od zysków z lokaty, nazywany ogólnie podatkiem od zysków kapitałowych, został wprowadzony w Polsce w 2001 roku. Od początku budzi ogromne kontrowersje, bo w ten sposób państwo wielokrotnie opodatkowuje nasze pieniądze. Płacić jednak trzeba. Pomysłodawcą tej daniny był ówczesny minister finansów Marek Belka, dlatego potocznie mówi się tu o podatku Belki.
Podatek od zysków z lokaty wynosi równo 19%. Płaci się go nie od kapitału, ale od odsetek, jakie zostały nam doliczone po zakończeniu okresu utrzymywania środków na lokacie. Jeśli więc odsetki wyniosły 100 złotych, to bank musi uszczuplić ten zysk o 19 złotych.
Warto wiedzieć
Podatku nie opłaca deponent, ale robi to w jego imieniu bank. Jeśli założysz lokatę nie musisz więc martwić o się składanie jakichkolwiek dokumentów, druków czy deklaracji w Urzędzie Skarbowym.
Płacić musi każdy
Do niedawna był jeszcze sposób, aby uniknąć płacenia podatku Belki i banki chętnie go wykorzystywały proponując klientom zakładanie lokat jednodniowych. Pomysł bazował na luce w ustawie, która zakładała, że jeśli zysk z lokaty wynosił mniej niż 2,50 zł, to trzeba było go zaokrąglić w dół do równych 2 złotych. Wówczas podatek wyniósłby 38 groszy i jego także zaokrąglało się w dół do 0 złotych. Podatku więc nie było.
Luka została jednak załatana w 2012 roku i obecnie, mimo że wciąż oferowane są lokaty jednodniowe, nie ma już możliwości uniknięcia płacenia podatku. Sens straciły więc tzw. lokaty antybelkowe, które były bardzo popularne przez kilka lat.
Jak bank oblicza wysokość podatku?
To proste. Po zakończeniu okresu obowiązywania lokaty bank sumuje zgromadzone odsetki. Następnie odejmuje od nich 19% podatek Belki i różnicę dolicza do kapitału, który zwraca klientowi. Wszystko odbywa się automatycznie. Można oczywiście samodzielnie obliczyć, jaki będzie realny zysk z lokaty już po odjęciu podatku. Wystarczy policzyć wysokość odsetek od wpłaconego kapitału i na końcu zastosować 19% podatek.
Czy wiesz, że…
dostępny na Lokaty.pl kalkulator zysku z lokat posiada już funkcję automatycznego odliczania podatku Belki?
Mimo podatku nadal opłaca się zakładać lokaty
Być może 19% to sporo, ale pamiętajmy, że podatek jest naliczany nie od podstawy kapitału, ale od samych odsetek. Dlatego nadal opłaca się trzymać swoje oszczędności na lokacie, ponieważ dzięki temu chronimy je przed negatywnym działaniem inflacji.
Jeśli wskaźnik inflacji w Polsce wynosi np. 2%, to zakładając lokatę na marne 3% wciąż jesteśmy ?do przodu?. Realna wartość zgromadzonego kapitału jest bowiem wyższa, a do tego dochodzi jeszcze gwarantowany zysk z odsetek. Lokata to zatem wciąż dobry pomysł na bezpieczne pomnażanie oszczędności. Odważni mogą też zdecydować się na np. lokatę z funduszem, która potencjalnie może nam zagwarantować zdecydowanie wyższy zysk.
Alternatywą dla lokat są także konta oszczędnościowe, które dają nam większą swobodę w dostępie do swoich środków, ale z reguły są gorzej oprocentowane.