Lokata bankowa ? co to właściwie jest? Czy opłaca się ją założyć?
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym jest lokata bankowa.
2. Kiedy opłaca się ją założyć.
3. Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu lokaty.
Lokata bankowa to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i zarazem najprostszych form gromadzenia oszczędności. Daje więcej niż zwykły ROR (rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy), ponieważ jest względnie wysoko oprocentowana. To jednak produkt znacznie mniej elastyczny, dlatego lepiej nie umieszczać na lokacie wszystkich swoich oszczędności.
Czym jest lokata bankowa?
Lokata bankowa to produkt inwestycyjny, który banki oferują swoim klientom zachęcając ich do pomnażania oszczędności. Schemat wygląda następująco:
Mamy np. 10.000 złotych i chcemy te pieniądze gdzieś ulokować. Bank chętnie je od nas przyjmie i umieści na lokacie, czyli specjalnym rachunku o określonym z góry oprocentowaniu. Wysokość oprocentowania zależy od aktualnej oferty banku i ma ścisły związek chociażby z obowiązującą w kraju stopą procentową NBP. Oczywiście oprocentowanie lokaty jest zawsze wyższe ? w przeciwnym razie nikt nie decydowałby się na jej założenie.
Dlaczego lokata jest oprocentowana wyżej niż standardowy ROR czy konto oszczędnościowe? Ponieważ bank może dysponować naszymi pieniędzmi przez dłuższy czas i np. pożyczać je kredytobiorcom. Często mówi się więc, że to klient pożycza bankowi swoje środki, a ten z ?wdzięczności? wypłaca mu za czas obowiązywania tej pożyczki odsetki. Bez lokat i innych depozytów pieniężnych żaden bank nie mógłby funkcjonować.
Czy wiesz, że…
lokata bankowa często jest nazywana depozytem bankowym?
,,Zamrożone pieniądze? – czy to prawda?
Wiele osób celowo unika zakładania lokat bankowych twierdząc, że nie mają zamiaru ?mrozić? swoich pieniędzy. To nie do końca prawidłowy tok rozumowania. Owszem, podstawowym założeniem lokat jest to, że nie wolno ich zrywać przed ustalonym z bankiem terminem. W przeciwnym razie stracimy wszystkie wypracowane odsetki.
Z drugiej jednak strony trzymanie środków na lokacie, choćby słabo oprocentowanej, pozwala nam skutecznie uniknąć utraty wartości pieniędzy w czasie. Lokata praktycznie zawsze jest oprocentowana powyżej wskaźnika inflacji. Jeśli więc ów wskaźnik wynosi 2%, a lokata gwarantuje nam 4%, to nadal możemy liczyć na to, że nasze pieniądze nieco zyskają na wartości.
Pamiętaj…
W Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, potocznie nazywany podatkiem Belki. Wynosi on 19% i właśnie o tyle zostanie pomniejszony Twój odsetkowy zysk z lokaty.
Oczywiście niskie oprocentowanie oraz podatek Belki sprawiają, że nie ma co liczyć na spektakularne zyski z lokat bankowych (chyba, że dysponujemy dużym kapitałem i możemy ulokować np. kilkaset tysięcy złotych). Warto natomiast pamiętać, że jest to produkt w 100% bezpieczny. Bank ma obowiązek zwrócić nam całą kwotę kapitału początkowego i uzyskane od niego odsetki. Nie ma więc mowy o ryzyku inwestycyjnym.
Kiedy opłaca się założyć lokatę?
Oczywiście wtedy, gdy oferty banków są dla nas korzystne. Bywały lata, kiedy standardowe oprocentowanie lokat sięgało 8-10%. Gdy jednak w kraju obowiązują niskie stopy procentowe, banki są zmuszone do obniżania oprocentowania produktów depozytowych.
Lokatę bez wątpienia warto założyć, jeśli nie mamy innego pomysłu inwestycyjnego, a dysponujemy wolnymi środkami, które nie są nam aktualnie potrzebne lub nie będą w sytuacji kryzysowej. Lokata zawsze da nam większy zysk niż ROR czy konto oszczędnościowe.
Banki stosują różne okresy zawierania lokat. Standardowo oferowane są lokaty 1-, 2-, 3-, 6- i 12-miesięczne, a także roczne, dwuletnie i trzyletnie. Warto pamiętać, że im dłuższy jest okres zawierania lokaty, tym niższe będzie jej oprocentowanie roczne.
Pamiętaj…
Banki z reguły określają minimalną i maksymalną kwotę jednorazowo wpłacanego kapitału.
Wybierając lokatę dla siebie zwróć uwagę na to, w jaki sposób bank będzie naliczał odsetki. Najkorzystniejsza będzie kapitalizacja dzienna lub miesięczna.