#9 liczba tygodnia: 15 800 000 000

Ta informacja może Was zaskoczyć. Według danych NBP w obiegu jest obecnie 1,8 miliarda sztuk banknotów i 15,8 miliarda sztuk monet. Jesteście ciekawi, które monety najczęściej zalegają w naszym portfelach?

Monety o najniższym nominale stanowią aż 37% wszystkich bilonów funkcjonujących na rynku. Jest ich około 6 miliardów! Oznacza to, że każdy Polak średnio posiada 154 monety jednogroszowe. Sporo, prawda?

To wbrew pozorom jest istotna informacja, ponieważ Narodowy Bank Polski od lat alarmuje, że koszt wyprodukowania jednogroszówki jest niewspółmierny do jej wartości. Dlatego NBP proponuje całkowite wycofanie tych monet z rynku. Mogłoby to jednak spowodować wzrost cen, bo sprzedawcy musieliby zaokrąglić ceny do pełnych 5 groszy.

W sumie każdego dnia na polskim rynku krąży gotówka o wartości 175 miliardów złotych! Co z transakcjami bezgotówkowymi? Te także są bardzo popularne, choć w większości i tak wolimy wypłacić pieniądze z bankomatu. Takie transakcje mają wartość ponad 80 miliardów złotych. Typowe płatności bezgotówkowe z użyciem samej karty mają wartość około 40 miliardów złotych.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Wyślij swoją ofertę na kontakt@lokaty.pl
Send this to a friend