Kredytowe eldorado się skończyło. Banki pożyczają nam coraz mniej pieniędzy w ramach kredytów hipotecznych. Jak wynika z danych Lion’s Bank, standardowa 3-osobowa rodzina z dochodem w wysokości 5000 złotych netto miesięcznie, może obecnie liczyć na kredyt w maksymalnej wysokości 360.000 złotych. To o 100.000 złotych mniej niż rok wcześniej.

Skąd taka zmiana?

Najważniejsze są nowe przepisy Komisji Nadzoru Finansowego, która wymusiła na bankach, aby udzielały kredytów na maksymalnie 85% wartości nieruchomości. Pamiętacie czasy, gdy bez trudu można było dostać kredyt na 100% wartości domu czy mieszkania? To na razie nie wróci i chyba dobrze.

Banki muszą też płacić nowy podatek bankowy, co w naturalny sposób ogranicza ich kapitał. Nie bez wpływu jest także odpływ klientów zakładających lokaty, które stanowią podstawę depozytów bankowych.

Jednak co ciekawe, banki udzielają teraz znacznie więcej kredytów hipotecznych niż rok temu. Dotyczy to zarówno ich ilości, jak i wartości. Przeciętny kredyt przyznany w maju 2016 roku wynosi niecałych 211.000 złotych ? rok temu było to nieco więcej niż 204.000 złotych.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Kliknij tutaj
Send this to a friend