Zamierzasz wziąć kredyt? Możesz zacierać ręce, bo produkty bankowe jeszcze nigdy nie były tak tanie. To zasługa najniższych w historii stóp procentowych NBP. Obecnie bazowa stopa procentowa wynosi tylko 1,50 punktu. Niestety, w ekonomii nic nie ginie, dlatego koszt tanich kredytów ponoszą oszczędzający.

Aż 25% lokat bankowych oferowanych na rynku ma oprocentowanie nie wyższe niż 1,5%. Całe szczęście, że wciąż mamy deflację (0,5%), dlatego na lokatach wciąż można symbolicznie zarobić. Szczególnie tych promocyjnych, o których na bieżąco informujemy w naszym cyklu Prześwietleń.

Mimo tak niskich ofert lokaty nadal cieszą się największym zaufaniem oszczędzających Polaków. Mamy świadomość, że na lokacie nie da się obecnie solidnie zarobić, ale przynajmniej nie da się też stracić. To zawsze lepsza opcja niż trzymanie oszczędności na zwykłym ROR czy w przysłowiowej skarpecie.

Czy sytuacja może się poprawić? Na razie nic na to nie wskazuje, a coraz częściej słychać, że Rada Polityki Pieniężnej planuje kolejne obniżki stóp procentowych. Jeśli do tego dojdzie i potwierdzi się prognoza inflacji dla Polski (w przyszłym roku ma wynieść 1,3%), to lokaty przestaną być w ogóle opłacalne.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Kliknij tutaj
Send this to a friend