Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Tak to przynajmniej wygląda w liczbach. Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący III kwartału 2016 roku, z którego jasno wynika, że wolimy płacić plastikiem. W obiegu jest już ponad 36 milionów kart płatniczych. Blisko 80% z nich to karty obsługujące płatności zbliżeniowe.

Wzrost udziału transakcji bezgotówkowych jest regularny. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z korzystania z gotówki, na co największy wpływ ma fakt, że sukcesywnie przybywa punktów wyposażonych w terminale płatnicze ? nasycenie rynku wynosi już 90%. Wyciągnięcie plastikowej karty jest szybsze, łatwiejsze, a także ? to często podnoszony argument ? bezpieczniejsze. Wszystko to przełożyło się na to, że w całym III kwartale 2016 roku dokonaliśmy transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę ponad 150 miliardów złotych. To absolutny rekord.

Ciekawostką jest fakt, że średnia wartość pojedynczej transakcji bezgotówkowej wynosi 149 złotych. Przeciętny Polak w ciągu jednego kwartału korzysta z karty 28 razy.

Rośnie udział właściwie wszystkich transakcji dokonywanych przy użyciu karty płatniczej ? dotyczy to także operacji w Internecie. Maleje jedynie liczba wypłat gotówki z bankomatów. Z drugiej jednak strony suma takich transakcji jest wyższa w porównaniu do poprzedniego kwartału, co oznacza, że wypłacamy gotówkę rzadziej, ale w większych kwotach.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Kliknij tutaj
Send this to a friend