2017 rok zacznie się bardzo dobrze dla osób zarabiający najniższą krajową. Od 1 stycznia szef będzie musiał Wam wypłacić minimum 2000 złotych brutto, czyli 1460 złotych na rękę. To spora podwyżka, bo do tej pory minimalna stawka wynosiła 1850 złotych brutto.

Kwestia podwyższenia wynagrodzenia dla najmniej zarabiających budziła ogromne kontrowersje i nie było co do tego zgody nawet w rządzie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciało, aby podwyżka wyniosła tylko 70 złotych brutto. Przedstawiciele związków zawodowych od lat walczą natomiast o podniesienie płacy minimalnej do poziomu 50% średniego wynagrodzenia.

Ostatecznie rząd zdecydował się na 2000 złotych brutto. Jest to największy wzrost płacy minimalnej od lat ? wyniósł dokładnie 8,1%. Nowa płaca minimalna stanowi około 47% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 rok.

Ta informacja jest bardzo istotna dla około 8% Polaków, bo statystycznie właśnie tylu z nas zarabia najniższą krajową. Jednocześnie około 70% może tylko pomarzyć o przeciętnym wynagrodzeniu, które znacznie przekracza 4000 złotych brutto. Po prostu Główny Urząd Statystyczny wrzuca do jednego worka pensje szeregowych pracowników i prezesów.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Kliknij tutaj
Send this to a friend