Dostaliście w ostatnim roku podwyżkę? Jeśli nie, to najwyraźniej jesteście w mniejszości, bo z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy średnie wynagrodzenie w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 115 złotych netto. Oznacza to wzrost na poziomie 4% w porównaniu październik 2015 ? październik 2016.

Jak wynika z danych GUS w sektorze przedsiębiorstw pracuje blisko 6 milionów Polaków, czyli o 3% więcej niż w ubiegłym roku. Ciekawostką jest fakt, że w październiku 2016 roku wzrost zatrudnienia w firmach prywatnych był najwyższy od 10 lat.

GUS w swoich wyliczeniach wziął pod uwagę jedynie firmy, które zatrudniają powyżej 10 osób. Urzędnikom wyszło, że średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w październiku 2016 roku 4329,71 zł. To około 1050 euro, czyli na tle Europy Zachodniej nadal bardzo słabo. Z otwieraniem szampanów lepiej więc poczekać.

Jeśli Was te podwyżki nie objęły, a o wspomnianej przeciętnej pensji możecie tylko pomarzyć, to mamy dla Was dobre informacje. Nie dość, że od stycznia rośnie płaca minimalna (wyniesie równo 2000 złotych brutto), to jeszcze aż 44% firm przebadanych przez Instytut Badawczy Randstad zadeklarowało, że w 2017 roku podniesie pensje swoim pracownikom. To najlepszy wynik w historii badania.

Niezwykła okazja - domena LOKATY.PL jest na sprzedaż! Kliknij tutaj
Send this to a friend